Yıldız Kuluçka Neler Yapıyor? – Latif Ulu

latif-ulu-yildiz-kulucka-bYıldız Kuluçka müdürü Latif Ulu’dan aldığımız Yıldız Kuluçka programı hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

Yıldız Kuluçka’da 4 girişim yatırım aldı, yakın zamanda biri daha eklenecek

Yıldız kuluçka inovatif, fikir sahibi olan girişimcileri, iş fikri aşamasından şirketleşmeye, ticarileşmeden yatırım almaya ve büyümeye kadar olan süreçte destekleyen bir kuluçka ve hızlandırma programı. 

Şubat 2014 yılında Yıldız Teknopark Davutpaşa yerleşkesi B2 blokta kurulan Yıldız Kuluçka, 2015 yılında Yıldız Teknopark İkitelli yerleşkesinde kullanıma açılan kuluçka alanı ve Davutpaşa yerleşkesi A1 blokta açılan yeni alanla birlikte üç konumda hizmet vermeye devam etmekte. Yıldız kuluçka inovatif, fikir sahibi olan girişimcileri, iş fikri aşamasından şirketleşmeye, ticarileşmeden yatırım almaya ve büyümeye kadar olan süreçte destekleyen bir kuluçka ve hızlandırma programı. Bu kapsamda ofis, altyapı, atölye, laboratuvar, eğitim ve koçluk (mentorluk) hizmetlerini Yıldız Teknopark girişimcilik ekosistemi içerisinde girişimcilerewindows7loaderdaz ücretsiz olarak sunmakta. Yıldız Teknopark girişimcilik ekosistemi içerisinde Yıldız Kuluçka, Yıldız TTO (teknoloji transfer ofisi), prototip atölyeleri, süper bilgisayar, silikon vadisinde kuracağımız kuluçka merkezi olan Startürk uluslararası kuluçka merkezinin Türkiye ofisi ve Yıldız Teknik Üniversitesi merkez laboratuvarı yer almakta.

Girişimci olmak için gerekli şartlar nelerdir? 

Öncelikle girişimcilerle kuluçka merkezi yönetimimiz görüşüyor. Değerlendirme sonrasında uygun bulunan girişimciler Yıldız Teknopark ve Yıldız TTO yöneticilerinden oluşan komisyonumuza sunum yapıyorlar ve fikirleri 5 boyutta değerlendiriyorlar. Uygun bulunan girişimci projesi için girişimcilik hibe programlarından destek almaya hak kazandıysa kuluçkaya kabul edilerek şirketini kurup çalışmaya başlıyor. Herhangi bir destek almadıysa akademisyenlerden oluşan hakem heyeti tarafından değerlendirmeye tabi tutulduktan sonra kuluçkada faaliyetlerine başlayabiliyorlar. İnovatif fikir sahibi olan, ancak henüz şirketleşmeye hazır olmayan girişimcilerimiz için de 6 aylık bir ön kuluçka programımız var.  Bu girişimcilerimize ortak kullanımlı ofislerde yer veriyoruz, atölye ve laboratuvar imkanlarından faydalanabiliyorlar ve TTO’daki uzman personelden destek alabiliyorlar.

Başarılı girişimci hikayeleri nelerdir?

Yıldız Kuluçka’da mevcut durumda 100 den fazla girişimci yenilikçi iş fikrini hayata geçirmeye başlıyor. Ulusal ve uluslararası hibe desteklerden faydalanan projelerin yer aldığı Yıldız Kuluçka’da NASA tarafından da kullanılacak, “Damar görüntüleme spreyi” gibi gurur verici birçok çalışma bulunuyor. Kuluçkada yer alan girişimcilerin %60’ı medikal, makine imalatı, elektronik, enerji, gıda ve kimya gibi sektörlerde faaliyet gösteriyor ve yenilikçi bir ürün ya da donanım üretmeyi hedefliyor. Şimdiye kadar 4 girişimimiz yatırım aldı, yakın zamanda 1 girişimimiz daha yatırım alıyor olacak.

Türkiye’deki Teknopark ve Kuluçka merkezleri hakkında veriler

Son istatistiklere göre, bakanlar kurulu kararıyla 63 teknoloji geliştirme bölgesi var. 63 Teknokent’in 49 tanesi şu an için faaliyette, diğerleri geliştirme aşamasında. Aralık 2015 itibariyle, faaliyette olan Teknokent’lerde AR-GE çalışmalarını yürüten firmaların sayısı 3 bin 744 e ulaştı. Geliştirme bölgelerinde, 2015 yılı aralık ayı itibariyle toplam 38 bin 239 personele istihdam sağlandı. Tamamlanan AR-GE proje sayısı 18 bin 318. Yürütülen AR-GE projesi 8 bin 525. Tescil ettirilen patent sayısı 591. Başvuru süreci devam eden patent sayısı ise 1.022. Teknoparkların 30’unda teknoparkların altında kuluçka merkezi bulunuyor. Teknopark olmamasına karşın üniversite desteği ile kurulan kuluçka merkezileri de eklendiğinde toplam sayı 47 ye ulaşıyor. Dünyada teknopark fikri ilk olarak 1950 yılında Stanford Üniversitesinin öncülüğünde yaptıkları araştırmaları ticarileştirmek isteyen bir grup araştırmacının çabalarıyla Amerika’da ortaya çıktı. Silikon Vadisi olarak bilinen bu teknopark, şüphesizamsterdamtodayauc.nldünyanın en çok tanınan yeri. Dünyada bugün itibarıyla 800 teknopark aktif durumda.

—–

Yıldız Teknopark hakkında:

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa yerleşkesinde 2003 yılında kurulan Yıldız Teknopark, 2014 yılı sonunda faaliyete geçen İkitelli yerleşkesi ile birlikte toplam 11 binada 125 bin metrekarelik AR-GE ofislerinde 380 den fazla firmada 6 binden fazla AR-GE ve yazılım personeline ev sahipliği yapmakta. Yıldız Teknopark bünyesinde bulunan kuluçka ofislerinde yeni girişimler faaliyete başlamakta, atölyelerde prototip hayata geçmekte, laboratuvarlarda deneyler yapılmakta ve girişimcilerin ihtiyaç duydukları eğitim, mentörlük ve danışmanlıklar ücretsiz olarak sunulmakta.

Paylaş

Bu habere yorum yaz