2015 ödeme sistemleri açısından hareketli bir yıl olacak

E-ticaret, paranın sanallaşması ve yeni eğilimler odağında ödeme sistemlerinin ele alındığı Webrazzi Ödeme Sistemleri’14 konferansı sektörün önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen konferansta Türkiye’de büyümesini sürdüren e-ticaret sektörünün önceliğinin verimlilik olduğu vurgulandı.

TTNET, BKM, Crenvo IK, ininal, iPara, TEB, Verifone, HesapAl, PayU, Pay&Share, TMOB’un sponsorları arasında olduğu etkinlik, Webrazzi Kurucusu ve Başkanı Arda Kutsal’ın 3 Pay | Mikro Ödeme Başkanı Alper Akcan’la olan sohbetiyle başladı. Akcan, ödeme sistemleri alanındaki düzenlemelerin gelişmesinin son kullanıcıların ve ödeme alanlarının haklarının korunması açısından çok önemli olduğuna değindi.

Akcan’dan sonra sahneye çıkan PayU Genel Müdürü Yunus Emre Güzer ise Türkiye’de e-ticaret ve ödeme sistemleri sektörlerinin genel bir değerlendirmesini yaptı. Güzer, 2015 yılının ödeme sistemleri ve e-ticaret sektörleri için oldukça hareketli bir yıl olabileceği öngörüsünde bulundu. Güzer e-ticaret sektörünün büyümesi için ödeme sistemleri oyuncularına da büyük iş düştüğüne değinirken, “İnsanları kredi kartı bağımlılığından kurtarmamız gerekiyor. Alternatif ödeme yöntemleri pazarda önemli bir kırılım yaratabilir” diye konuştu.

Türkiye’de İnternet’ten kartla yapılan ödemelerin toplamı 40 milyar TL’ye ulaştı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) CMO’su Serkan Yazıcıoğlu, sunumunda çok sayıda değerli rakam paylaştı. Eylül 2014 itibarıyla Türkiye’de 20,6 milyon adet tekil kredi kartının bulunduğunu paylaşan Yazıcıoğlu, konuşmasında e-ticaret sektörüyle alakalı istatistiklere de yer verdi. 2013 yılında 8 milyon kişinin İnternet’ten kartlı ödeme yaptığını aktaran Yazıcıoğlu, internetten kartlı ödemelerin toplam hacminin ise 40,2 milyar TL olduğunu dile getirdi. Yazıcıoğlu ayrıca BKM olarak kendi hesapları sonucunda, ulaşım ve vergi harcamaları çıkarıldığında 2013 yılı için Türkiye e-ticaret pazarı hacmini 8 milyar TL olarak aktardı.

İnternet’ten yapılan kartlı ödemelerin sektörlere dağılımına da dikkat çeken Serkan Yazıcıoğlu, Ekim 2014 itibarıyla yüzde 20’lik oranla hizmet sektörünün ilk sırada yer aldığını dile getirirken, onu ise yüzde 18′lik paya ulaşan havayolları ve yüzde 15‘lik orana sahip elektronik/bilgisayar sektörlerinin izlediğini paylaştı.

Ödeme sistemleri ve ticaret dünyasındaki yeni gelişmelerin altını çizen Verifone Türkiye, Güney Avrupa ve Rusya Genel Müdürü Onur Altınbaş, sanallaşma sürecine uyum sağlayamayan şirketlerin ya küçüleceğini ya da yok olacağını belirtti. Ödeme sistemleri eko sisteminde farklı şirketlerin kendi uzmanlık alanlarında ürün geliştirip bir platformda birleştirmesi ile rekabetçi bir ürün ortaya çıkabileceğini vurgulayan Altınbaş; genç şirketlerin bu tarz bir platforma katkılarının çok büyük olacağına inandıklarını vurguladı.

ininal kurucu ortaklarından Bülent Tekmen, Arda Kutsal’la olan birebir sohbetinde ininal’ın toplamda 100 milyon TL’lik para transferi hacmine ulaşılması gibi değerli bilgiler paylaştı. Şu an 10 bin farklı noktada fiziksel parayı sanal ortama taşıyabildiklerinden bahseden Tekmen, ininal altyapılı kartların bugüne kadar 200 binden fazla çevrimiçi ya da dışı alışveriş noktasında kullanıldığını belirtti.

Webrazzi Ödeme Sistemleri’14 etkinliği ayrıca 15 Aralık’ta yayına girecek olan Manilup’un duyurusuna da ev sahipliği yaptı. Çevrimiçi ödüllendirme platformu olan Manilup’un Kurucusu Ömer Suner, şirketlere operasyon maliyet avantajı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Paylaş

Bu habere yorum yaz