Özel Sanal Ağ hizmeti bir ihtiyaç mı?

Türkiye’de hizmet vermeye başlayan Stratosfer firması kullanıcılarına İnternet’e bağlanırken güvenli bir şekilde gezinmelerini sağlayan hizmetler sunuyor.

Stratosfer’in verdiği hizmetler ve farklılıklarını konuşmak için Stratosfer Ülke Müdürü Atıf Ünaldı ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi Telepati okurları ile paylaşıyoruz.

Stratosfer Türkiye için yeni bir firma. Stratosfer’in müşterilerine verdiği hizmetler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Öncelikle Stratosfer hakkında biraz bilgi vereyim. Stratosfer bir İngiliz firması ve sadece Türkiye için değil dünya içinde yeni firma. Müşterilerimize VPN (Özel Sanal Ağ) hizmeti sunuyoruz. VPN son zamanlarda bir çok kişinin dikkatini çeken ve kullandığı bir teknoloji. Sunduğumuz iki çeşit hizmet var. İlki bir yazılım çözümü. Herhangi bir donanım kullanmadan bilgisayarınızdan ya da İnternet’e erişen herhangi bir cihazınızdan bu hizmeti kullanabiliyorsunuz. İkincisi ise donanım çözümü. Evdeki ya da iş yerinizdeki ağınıza eklediğiniz bir donanımla sağlanan VPN hizmeti. Biz şirket olarak donanımla birlikte gelen hizmeti tavsiye ediyoruz. Ek olarak Stratosfer olarak hizmetlerimizi Türkçe dil desteği ile sağlıyoruz.

Donanım ile birlikte sunduğunuz hizmetin diğer hizmetinize göre yararı nedir?

Donanım olmadan bir VPN hizmeti kullanırsanız, aradaki şifrelemeyi çözmek için kendi cihazınızın işlemci kaynağını kullanmak zorunda kalırsınız. Ama Stratosfer’in size sunduğu ağınıza uyum sağlayacak donanımı kullandığınızda kendi bilgisayarınızın herhangi bir kaynağını kullanmadan daha hızlı bir şekilde İnternet’e güvenli erişim sağlamış olursunuz. Ayrıca ağa eklenen bu donanımla 40 tane cihazı İnternet’e VPN hizmeti ile bağlamış oluyorsunuz. Bağlanan cihazlara herhangi bir işlem yapmadan korunaklı şekilde İnternet’e erişim sağlayabilirsiniz.

VPN hizmeti son zamanlarda çok duyduğumuz bir kavram. Bu yöndeki eğilim sebebi sizce nedir?

İnternet’in ilk çıktığı zamanlarda insanlar çevrimiçi ortamlarda güven içinde geziyorlardı ve İnternet’e bağlanırken herhangi bir güvenlik sorunu olduğunu düşünmüyorlardı ve aslında o zamanlar İnternet gerçekten güvenli bir araçtı. Ama zamanla gelişen teknoloji ile birlikte yaptığımız işlemler izlenebilir oldu. İnternet’te gezinirken yaptığımız her adımı kaydedebilecek alt yapılar oluştu. Bunların dışında artık İnternet’te yaptığımız işlemlerin mahremiyeti de arttı. İnsanlar İnternet’te en özel mesajlarını gönderiyor, bankacılık gibi önemli işlerini hallediyor. Bunlarla birlikte çalınabilecek bilgilerin bize verebileceği zararlar arttı. VPN hizmeti kullanarak kişisel bilgilerinizi koruma altına almış oluyorsunuz. Bu açıdan bakılınca VPN hizmetlerinin önemli bir hal alması kaçınılmaz. Artık İnternet kullanıcıları daha bilinçli ve bir çok kişi bu güvenlik sorunlarının farkında. Kişiler kendilerine ait bu verilerin birileri tarafından tutuluyor ya da izleniyor olmasını istemiyor. Eğilim önemli sebepleri olarak bunları gösterebiliriz.

VPN hizmetinin güvenlik sorunlarını çözmesi dışında müşterilerinize sağladığı yararlar neler?

Son zamanlarda ülkemizin gündeminde olan bazı İnternet sitelerine olan erişim engellerini VPN ile aşabilirsiniz. Stratosfer’in bir İngiliz firması olduğunu söylemiştim ve Stratosfer’den VPN hizmeti aldığınızda sanki İngiltere’den İnternet’e erişiyor gibi herhangi bir yasakla ya da kısıtlama ile karşılaşmıyorsunuz. İngiltere İnternet yasakları konusunda dünyada en özgür ülkelerden birisi. Dolayısı ile herhangi bir yasakla engellenme ihtimaliniz neredeyse yok.

İnternet’te gizlilik konusunda kullanıcıların bilinç düzeyi ne durumda?

Tabi gün geçtikçe İnternet kullanıcıları bu konuda daha bilinçli hale geliyor. Çalınan veriler, ortaya çıkan mahrem kayıtlar kişilerin kendi kendine İnternet’in güvenilirliğini sorgulamasına neden oluyor. Gereksiz olarak görülen bir çok hizmet ve uygulama şu an zorunluluk haline geldi. VPN gibi İnternet güvenliğini sağlayan uygulamaların aslında bir gereklilik olduğu da anlaşılmaya başlandı. Son yıllarda bu konuda kullanıcıların belli bir bilinç düzeyini aştığını söylememiz mümkün.

Daha çok kimler özel ağ isteklerinde bulunuyor?

Toplumda tanınan kişiler özellikle bu konuda dikkat ediyorlar. Özel hayatlarında verdikleri açıklar bu kişiler için büyük sorunlar oluşturabiliyor. Özellikle politikacılar, sanatçılar önemli kamu kuruluşunda ve şirketlerde çalışan üst düzey yöneticiler İnternet güvenliği konusunda en çok dikkat eden kişiler. Bu kişilerin çalınan verileri çalıştıkları şirket için ya da kamu güvenliği açısından çok tehlikeli durumlar oluşturabilir. İnternet’i kullanmak günümüz dünyasında bir zorunluluk. Devlet işlerinde dahil olmak üzere bir çok önemli veri İnternet üzerinden gönderilip alınıyor. İnternet hayatımıza hız katıyor olsa da maalesef güvenlik açıkları da artıyor. Biz bu güvenlik sorununa çözüm olarak sunduğumuz hizmetlerle kişilerin ve kurumların güvenliğini sağlıyoruz.

Ücretsiz birçok Özel Sanal Ağ hizmeti var ve Türkiye’de çok sayıda kişi bu hizmetlerden faydalanıyor. Bu hizmetlerin kullanıcılar açısından sakıncaları var mı?

Ücretsiz olarak görünen bir çok VPN hizmeti aslında reklamlarla birlikte geliyor. Siz İnternet’te gezinirken istenmeyen şekilde reklamlarla karşılaşıyorsunuz. Bundan daha önemlisi ise güvenlik sorunu. Bilmediğiniz bir yerden aldığınız hizmet güvenliğinizi sağlamaktan çok güvenlik açıklarına sebep olabilir. VPN sizi başka kişilerin izlemesini engellemesine rağmen, size hizmeti sunan şirketin sizi izlemesini engellemez. Bu yüzden güvendiğiniz şirketlerle ve belli kalite standartlarına uygun şirketlerle çalışmanızda fayda var. Ücretsiz sunulan hizmetlerin diğer bir kötü yanı ise cihaz kaynaklarınızı tüketiyor olması ve size üçüncü taraf uygulamaları yüklemeye zorluyor olması. Sizin sadece VPN hizmetini kullanmak istemenize rağmen bu tarz ücretsiz yazılımlar sizden izin almadan ya da sizi kandırarak farklı bir takım uygulamalarla birlikte cihazınıza yerleşiyor. Bu uygulamalar sizi rahatsız edici reklam bağlantıları ve güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor. Eğer VPN hizmeti kullanmak isteniyorsa yetkili kurumlardan alınan güçlü yazılım ve donanımlar kullanmak en iyi yol.

Stratosfer olarak kullanıcılarınıza nasıl güvence sağlıyorsunuz?

En önemli güvencemiz daha şimdiden ulaştığımız 100 binden fazla sayıdaki müşterilerimiz. Müşterilerimizden hiç biri bu gizlilik konusunda kötü bir geri dönüş yapmadı ve böyle bir şeyi mümkün görmüyoruz. Kullandığımız şifreleme bankacılıkta kullanılan şifreleme yöntemleri kadar güçlü. Onun dışında şirketimizin bağlı olduğu etik ve hukuki kurallarımız. Haberleşme mahremiyeti ve gizlilik konusunda en gelişmiş ülke olan İngiltere kaynaklı bir şirketiz. Gizlilik konusunda müşterilerimize %100 garanti sağlıyoruz. İsteyen kişiler İnternet sitemizi ziyaret edip gizlilik kurallarımızı kontrol edebilirler. (www.stratosfer.co.uk)

Çok teşekkür ederim bu bilgilendirici söyleşi için. Eminim bir çok kişiyi bilinçlendirecek bir söyleşi oldu. Teknoloji ile gelen kolaylıkların yeni sorunlar çıkarıyor olması çok normal ama bunun çözümü de yok değil. Umarım toplum olarak bu konuda tamamen bilinçli bir hale geliriz.

Ben teşekkür ederim. Stratosfer olarak hem bilinçlendirmede hem de çözüm üretmede İnternet kullanıcılarına yardımcı olmaya adayız.

Paylaş

Bu habere yorum yaz