Banka ve sigorta sektörünün iş süreçleri hızla bulut bilişime taşınıyor

Kurumsal uygulama ve yazılım devi SAP, Ovum Araştırma Şirketi’yle dünya çapında 400 banka ve sigorta kurumunu kapsayan araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 9-10 Eylül tarihleri arasında Londra’da düzenlenen SAP Finansal Servisler Forumu’nda açıklanan araştırma sonuçlarına göre finans sektörü hızla bulut bilişime geçiyor.

Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında dünya lideri SAP, Ovum Araştırma Şirketi’yle birlikte hayata geçirdiği bankacılık ve sigortacılık araştırmasını 9-10 Eylül tarihlerinde Londra’daki SAP Finansal Servisler Forumu’nda yayımladı. Türkiye dâhil olmak üzere dünya çapında Kuzey Amerika, Avrupa, Asya Pasifik, Orta Doğu ve Latin Amerika’da 400 banka ve sigorta şirketinin bilgi teknolojileri yöneticileriyle yapılan ankete göre bu sektörlerde bulut teknolojilerine talep büyüyor. SaaS çözümleri (Yazılımın servis olarak sunulduğu çözümler) tüm teknoloji projelerinde ve öncelikli olarak değerlendirilmeye başlandı.

Ovum baş analisti Daniel Mayo “Finansal hizmetler endüstrisinde bulut bilişimin olgunlaştığını görüyoruz. Bulut artık bankalar ve sigortacılar için sadece maliyet avantajı sağlamıyor aynı zamanda büyümenin de katalizörü oluyor. SaaS çözümleriyle (Yazılımın servis olarak sunulduğu çözümler) operasyonlar sadeleşiyor, daha iyi ürünler geliştirmek mümkün oluyor ve yeni pazarlara açılım olanakları doğuyor. Endüstrideki hızlı gelişmeler SaaS çözümleriyle bankacılığın ve sigortacılığın çehresini de değiştirecek.”

Banka ve sigortacılık sektörü yoğun rekabet ve sıkı düzenlemeler altında yüksek tüketici taleplerine yanıt vermeye çalışıyor. Bu sektörlerdeki şirketler bulutla verimliliklerini artırabileceklerini ve buna paralel olarak özellikle SaaS (Yazılımın servis olarak sunulması) söz konusu olduğunda rekabetçi pozisyonlarını koruyabileceklerinin farkına vardılar.

Bugüne kadar yatay fonksiyonlara kısıtlı kalmış SaaS çözümleri, araştırmaya göre günümüzde bankaların %42’si ve sigortacıların %36’sı tarafından operasyonların büyük kısmıyla bütünleştirilmiş durumda.

Araştırmada öne çıkan bulgular şöyle sıralanıyor:

  • Perakende bankacılığı BT-Bilişim Teknolojileri yöneticileri bulut yatırımlarında artış öngörüyor. Bankacıların %42’si, sigortacıların %32’si, önümüzdeki 18 ay içinde SaaS harcamalarının belirgin derecede yükseleceğini tahmin ediyor.
  • Bankacıların ve sigortacıların %27’si için SaaS, tercih edilen bulut çözümü. Katılımcıların %42’si her BT projesi için SaaS çözümlerini incelediklerini belirtiyor. İş kolları arasında karar vericilerin %49’u SaaS yatırımlarının önümüzdeki 18 ayda belirgin şekilde artacağını öngörüyor. Araştırmaya göre, sigortacılar için bulut yatırımları ekseriyetle operasyon fonksiyonlarına yönelik olacak. Bankacılar içinse büyüme hedeflerine yönelik BT yatırımları öngörülüyor.
  • BT karar vericileri arasında %80’lik kesim, SaaS tabanlı bulut çözümlerinin şirketleri pazardaki fırsatlara hızlı yanıt verme konusunda desteklediği görüşünde. . %79 ise pazara adım atacak yeni sektör oyuncularının SaaS sayesinde avantaj kazanacağını düşünüyor.
  • Bankaların ve sigortacıların SaaS çözümlerine yaklaşımında; ankete katılanların %36’sı düzenlemelere uyum, %35’i güvenilirlik ve erişim kolaylığı ve %31’i mevcut sistemlere adaptasyonda yaşanan zorlukları sorguluyor; bu konular (ölçütler) karar vericilerin SaaS çözümlerini benimsemesinin önüne geçebiliyor (benimsemesinde engel teşkil edebiliyor).

Finansal hizmetler sektörünün bulutla buluşmasına SAP liderlik ediyor

Dünya çapında 400 kurumun katıldığı anketin sonuçları, endüstrilerdeki köklü deneyimi bulut yelpazesiyle buluşturma konusunda SAP’nin gücünü ortaya koyuyor.

SAP Finansal Servisler Küresel Başkanı Ross Wainwright, “SAP, finans kurumlarının buluta erişimine liderlik ediyor. Müşterilerimizin özel karşılık verebilecek şekilde iş süreçlerini modernize eden bir bulut deneyimi sunuyoruz” dedi.

SAP Müşterilerinin, tercihlerine göre genel, özel ya da karma buluta geçişlerini hızlandırmak amacıyla kurduğu, Industry Cloud ekibiyle şirketlere teknoloji ve uzmanlık sağlıyor. Bu ekip, SAP HANA Enterprise Cloud çözümlerini uygulama, baştan uca yönetilen abonelik tabanlı bulut servislerini gerçek zamanlı olarak çalıştırma ve kritik iş uygulamalarını büyük veri analiziyle buluşturma konusunda şirketlere destek veriyor.

SAP; insan kaynakları, satış ve satın alma alanlarında hizmet veren endüstrideki en geniş ve en kapsamlı bulut çözümleri yelpazesini sunuyor. SAP bu yelpaze ile Temel bankacılık ve sigortacılık operasyonlarını bulut üzerinde yöneterek, SAP Finansal Servisler Ağı (SAP Financial Services Network) gibi inovatif teknolojiler ile yeni nesil ödeme çözümlerine geçişi kolaylaştırıyor. SAP Finansal Servisler Ağı, (SAP Financial Services Network) bulut üzerinde tasarlanmış bir çözüm olur, işletmelerle finans kurumları arasındaki koordinasyonu sadeleştirme ve hızlandırmaya odaklanıyor. Uçtan uca tümleşik paketlerle finans kurumlarının buluttan ve mevcut kurulu sistemlerinden daha fazla verim almasını sağlıyor.

|http://babyforyou.org/|ba|babyforyou.org

Paylaş

Bu habere yorum yaz